Kapsamlar ve İçerik

İKAM’ın açıklamalı bibliyografyası, özellikle son kırk yıl boyunca yayınlanmış olan İslam İktisadı ve Finansı alanındaki tüm literatürü içeren bir veri tabanıdır. Eklenen kaynaklar arasında kitaplar, kitap bölümleri, dergi makaleleri, raporlar, konferans kağıtları ve tezler bulunmaktadır.

Proje, başta İngilizce, Türkçe ve Urduca olmak üzere dünyada İslam iktisadı alanında yayımların yapıldığı dillerinde yayınlanmış eserleri kapsamaktadır. Arapça eserler de en kısa sürede eklenecektir. Proje veritabanında şu an yaklaşık 8.000’e yakın eser bulunuyor. Bunların çoğu makalelerden oluşmaktadır. Toplam 3.644 makale ve 2.690 kitap ve kitap bölümlerinin ardından kalan çalışmalar ise raporlar, bildiriler, tezler gibi eserleri içermektedir.

Bibliyografya web sitesi Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde kullanılabilir. Siteyi ziyaret edenler farklı filtreler kullanarak girdiği anahtar kelime, başlık gibi kriterler ile yakın ilişkili eserleri bulabilir. Girilen kelimeleri filtrelemek ve daraltmak için aşağıdaki kriterler mevcuttur:


1. Genel Arama

2. Başlık

3. Anahtar kelimeler

4. Yazar / Editör / Çevirmen / Katılımcı Adı

5. Yayın Yılı

6. Alan

7. Eser türü: Aşağıdaki seçenekler arasından seçim yapılarak eserler türlerine göre de ayrıca listelenebilir:

a. Makale

b. Kitap

c. Kitap bölümü

d. Tez

e. Rapor

f.  Ansiklopedi maddesi

g. Konferans kağıdı

h. Diğer

İKAM, bu projeyi sürekli olarak sahada üretilmekte olan yeni eserleri dahil ederek genişletmeyi planlamaktadır. Arapça, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Endonezya dilinde ve Malayca gibi diğer dillerde yazılmış eserlerin eklenmesi de planlanmaktadır. Bu veri tabanını, İslam İktisadı ve finansı alanında üretilen bibliyografyalar arasında en iyi olanlardan biri olarak sıralamak hiç abartı olmayacaktır.